ТА Атлантик Турс | Хотели и авионски билети - online резервации

Нова Година 2016/2017 во продажба...

Лето 2018 - Сопствен закуп (каталог) За нас Општи услови за патување
Јазик / Language: Македонски / English
FACEBOOK
1. Мај
KAtegorija
Првомајско патување околу светот
Сподели со пријателите:
Испринтај: print

 

ПРВОМАЈСКИ ПРАЗНИЦИ ВО СЛОВЕНИЈА И АВСТРИЈА

Крањска гора - Крањ - Клагенфурт - Минимундус - Велден

(27.04.2018-01.05.2018)

  

Бонус првомајски излет на БЛЕД!

 

Сите имаме желби, големи и мали... Некои се остваруваат, некои не. Една од оние желби кои мислите дека никогаш нема да Ви се оствари е да го видите целиот свет. Ако не целиот , тогаш макар тоа што го одбележало минатото и оставило белег на сегашноста... Внимавајте што посакувате, желбите  можеби ќе Ви се остварат. Особено ако тргнете со нас на пат околу светот за само еден ден!

 

Прв ден: 27.04.2018 година (петок)

 

17:00 часот заминување на групата од  Кавадарци и во 19:00 часот од Скопје (пред туристичките агенции)

за Словенија со туристички автобус преку граничниот премин Табановце, со попатни одмори.

 

Втор ден: 28.04.2018 година (сабота)

 

Пристигнување во Крањска Гора во пладневните часови.  Сместување во хотел „Best Western Hotel Kranjska Gora”  4**** во двокреветни соби. Слободно време за одмор од патувањето и за индивидуални активности. Хотелот располага со wellness центар, внатрешен  базен  и базен за деца, а се наоѓа на само неколку минути од центарот на ова мало,  перфектно уредено туристичко место со стари градби во алпски стил. Слободно време за одмор од патувањето. Во попладневните часови  можете да пешачите до езерото Јасна во чија кристално бистра вода  се отсликуваат планините  и да уживате во прекрасните пејзажи што ги создала природата. Езерото се наоѓа на само десетина минути јужно од местото и е познато по бронзената скулптура на див јарец. Ноќевање.

 

Трети ден: 29.04.2018година (недела)

 

Појадок. Потоа заминување на групата (факултативно) со локален туристички водич на разглед на Крањ, родниот град на словенечкиот поет Франце Прешерн. Куќата во која тој живеел од 1846-та година па се до неговата смрт во 1949-та година е уредена во Меморијален музеј во кој преку ракописите, збирките и автентичниот мебел е прикажан целиот негов живот. Крањ е инаку четврти по големина град во Словенија, се наоѓа на две реки-Сава и Кокра и има прекрасен поглед на Алпите. Централниот плоштад и главната улица изобилуваат со интересни згради на кои преовладува впечатлива архитектура од Австроунгарскиот период, а најзначаен објект е готската црква Свети Канцијан од 15-от век која била модел по кој подоцна се граделе сите други цркви во Словенија. Слободно време за индивидуални прошетки. Во пладневните часови заминување  кон минијатурното средновековно градче Шкофја Лока. Историјата на градот започнува уште во 973 година кога Германскиот цар Отон II ова место го подарил на бискупот Freising.  Градот добил општинска управа во 1274-та година. Овој град најчесто се нарекува и Галерија во природата заради отсликаните фасади на зградите заради кои го го добил епитетот „Шарена“ Лока. По организираниот разглед, слободно време за ручек во шопинг центар. Во попладневните часови  враќање во хотелот во Крањска Гора. Ноќевање.

 

Четврти ден: 30.04.2018 година (понеделник)

 

Појадок. Заминување на групата (факултативно) на целодневен разглед со локален туристички водич  на Клагенфурт, некогашно седиште на една од најголемите европски монархии, еден од градовите кој грижливо негува се што историјата оставила во аманет. Клагенфурт е град за чие основање се раскажуваат легенди, град што ќе ве одушеви со колоритните улици, а со градбите ќе ве врати во времето на Марија Терезија и дворските балови. Се простира на Врбското Езеро за кое е поврзана легендата за малото човече со буре во рака од кое тече вода, бидејќи се прикажува дека на местото на денешното езеро некогаш одамна постоел град. Според преданието жителите на овој град постеле. За време на една прослава се појавило мало човече кое им кажало дека не е дозволено за време на пост да прославуваат, но жителите не го послушале. Човечето се појавило уште два пати да ги предупреди, а третиот пат со себе донело буре полно со вода кое не се затварало...од него течела вода се додека целиот град не се потопил и така се создало езерото. Од тогаш низ улиците на целиот град има поставено споменици со неговиот лик. Човечето наводно носи среќа-легендата вели дека треба да го допрете на раката за да имате среќа на деловен план, а со фрлањето паричка во фонтаната шансите за среќа Ви се зголемуваат. Слободно време за прошетки низ градот, а потоа организирано заминување кон минијатурниот парк Минимундус направен од макети на најзначајните градби од целиот свет. Денес во него се наоѓаат повеќе од 150 макети во различна градба во размер 1: 25. Тука се Кипот на Слободата, Лондонскиот часовник, Ајфеловата кула, Операта во Сиднеј, Таџ Махал, Белата куќа, а „најголемата“ минијатура е модел од базиликата „Свети Петар“ во Рим. Целиот приход од паркот Минимундус се наменува за добротворни цели. Слободно време за прошетка низ паркот кој е единственото место каде е прикажан светот во мало. Во попладневните часови заминување кон Велден, едно од најпопуларните летувалишта во Австрија, со преубаво уредено крајбрежје и долги шеталишта кои се карактеризираат со отмен и аристократски стил. Слободно време за прошетки и кафе пауза. Во вечерните часови враќање во хотелот во Крањска Гора. Ноќевање.

 

Петти ден: 01.05.2018 година (вторник)

 

Појадок. Одјавување од хотелот и заминување на првомајски излет кон Блед, бисерот на Словенските Алпи, вистинско богатство на природата опкружено со планинските врвови. Слободно време за прошетки покрај езерото и уживање во кафе и познатите бледски кремпити. Факултативно, можност да се возите со традиционален чамец-плетно по Бледското Езеро до единствен природен остров во Словенија. Тука можете да ја посетите барокната Црква „Света Марија“ во која се наоѓаат одлично сочувани фрески , како и да заѕвоните за среќа и исполнување на желбите на прочуеното „Ѕвонче на желбите“, изградено 1534 година во Падова  кое  со својата атракција привлекува многу туристи. Во пладневните часови заминување на групата кон Македонија. Пристигнување во Македонија во раните утрински  часови во понеделник на 02.05.2018 година.

 

 

Промотивна цена за уплата до 28.03.2018........ 179 евра (11.100 денари) 

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ.........189 евра (11.720 денари)

(плаќање во денарска противвредност)

 

Напомена: Промотивната цена важи за резервација со 30% аконтација до 28. март

и целосна доплата до 20. април

 

 

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:

 

- Превоз со туристички автобус

- Три ноќевања со појадок во хотел "Best Western Hotel Kranjska Gora" 4**** во Крањска Гора

- Користење на базенот во хотелот

- Првомајски излет во Блед

- Организација на аранжманот и  придружник на патувањето

 

 

Во цената на аранжманот не се вклучени следните услуги:

 

 

- Факултативен излет до Крањ  и Шкофја Лока со локален водич-10 евра

- Факултативен излет до Клагенфурт и Велден со локален водич-15 евра

- Влезница во  Минимундус-11 еврa

- Влезница во Музејот на Франце Прешерн во Крањ- 2,5 евра

- Туристичка такса во Крањска Гора (се плаќа на рецепција во хотелот) – 1,27 евра на вечер

- Доплата за еднокреветна соба 65 евра

- Деца до 6 години во заеднички кревет со двајца возрасни плаќаат 40 %, од 6-12 години на дополнителен кревет 70% од аранжманот

- Користење на wellness центарот во хотелот (сауна и солариум)

- Патничко осигурување

 

 

НАПОМЕНА: За реализација на аранжманот потребни се минимум 45 патници

 

 

Информации, резервации и уплата:

 

ТА„Атлантик Турс“ Кавадарци

телефон/факс: 043/ 420 885 ; 412 885; 413 885

ТА „Атлантик Турс“ Скопје

телефон/факс: 02/ 3109 825 ; 3109  826

Резервирај
На вашата емаил адреса се испратени информации со понатамошни инструкции.

Доколку сакате да извршите резервација на овој аранжман пополнете ја следнава форма за да извршите online плаќање.
ПРЕД ДА ИЗВРШИТЕ УПЛАТА ВЕ МОЛИМЕ ЈАВЕТЕ СЕ ВО АГЕНЦИЈАТА НА ТЕЛ 043/ 420 885 ; 412 885; 413 885 ; 071 661 589 И ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ ИМА СЛОБОДНИ МЕСТА

Внесете ја сумата што сакате да ја уплатите во денари (само броеви)