ТА Атлантик Турс | Хотели и авионски билети - online резервации

Нова Година 2016/2017 во продажба...

За нас Општи услови за патување
Јазик / Language: Македонски / English
FACEBOOK
Нова година 2024
ДОЧЕК НА НОВАТА 2024 - КАВАЛА (Со вклучена Новогодишна вечера)
Сподели со пријателите:
Испринтај: print

                                                                                                                             

ДОЧЕК НА НОВАТА 2024 - КАВАЛА

(Со вклучена Новогодишна вечера)

(30.12.2023-01.01.2024)

 

*** РАСПРОДАДЕН АРАНЖМАН - НЕМА ПОВЕЌЕ СЛОБОДНИ МЕСТА *** 

 

Најтрадиционалниот симбол што ќе го најдете во Грција за време на Божиќните празници е мал дрвен брод украсен со светликави ламбички. Бродот го симболизира поморскиот идентитет на земјата и е своевидно добредојде на морнарите кои се враќаат дома за да го прослават Божиќ со своите семејства. Китењето на Божиќното дрвце не е традиционален обичај, но и покрај тоа што го има во сите грчки домови сепак не успева да го истисне обичајот кој од пред една деценија започна да се возобновува во Солун каде на плоштадот Аристотелис беше поставен огромен брод украсен со сино-бели светилки... Традицијата сеуште е задржана во Кавала, градот распослан на морето каде секоја година се украсува малиот брод поставен на централното пристаниште ...

 

 

Прв ден: 30.12.2023 година (сабота)

 

02:00 часот заминување на групата од Скопје и во 04:00 часот од Кавадарци (пред туристичките агенции) кон Грција со попатни застанувања и одмори. Околу пладне пристигнување во Кавала, еден од најубавите грчки градови кој покрај трите имиња – Неаполис, Христополис и Кавала многумина го нарекуваат Монте Карло. Градот наликува на амфитеатар свртен кон морето, сонцето и кон месечината и оддалеку потсетува на снегулка која скалесто се спушта кон големото пристаниште. Сместување на групата во хотел „Oceanis“ 4**** (https://www.oceaniskavala.gr/) лоциран во центарот на градот. Слободно време за индивидуални активности и прошетки низ градот кој живее во празнична еуфорија. Ноќевање.

 

 

Втор ден: 31.12.2023 година (недела)

 

Појадок. Слободен ден за уживање покрај море во празнична атмосфера. Плоштадот е украсен со илјадници шарени ламбички, на различни локации се организираат музички претстави и концерти, а целиот град мириса на традиционалните божиќни слатки "kourabiedes" (колачи со бадеми покриени со шеќер во прав) и "melomakarono" (колачи со ореви полиени со сируп) со кои се преполни преубавите слаткарници. Вечерта организирано заминување во таверна во градот Драма каде ќе ја дочекаме Новата 2024 Година во весела атмосфера и музика во живо. После полноќ враќање во хотелот во Кавала. Ноќевање.

 

 

Трети ден: 01.01.2024 година (понеделник)

 

Појадок. Во договореното време одјавување од хотелот и заминување на групата кон Солун. Слободно време за индивидуални прошетки низ центарот на градот. Во договореното време заминување кон Македонија. Пристигнување во вечерните часови.

 

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ.........169 евра (10.480 денари)

(плаќање во денарска противвредност)

 

 

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:

 

- Превоз со туристички автобус на наведената релација

- Две ноќевања со појадок во хотел „Oceanis“ 4 ****

- Организиран дочек на Новата Година во таверна во Драма (вечера со музика во живо)

Посета на Солун

- Организација на патувањето и туристички придружник

 

 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 

- Доплата за еднокреветна соба – 30 евра (за двете ноќевања)

- Пијалоци за време на Новогодишната вечера во таверна

- Туристичка такса во Кавала (се плаќа во агенцијата) – 1,50 евра по лице од вечер

- Патничко осигурување

 

 

За реализација на аранжманот потребни се минимум 40 патници

Резервирај
На вашата емаил адреса се испратени информации со понатамошни инструкции.

Доколку сакате да извршите резервација на овој аранжман пополнете ја следнава форма за да извршите online плаќање.
ПРЕД ДА ИЗВРШИТЕ УПЛАТА ВЕ МОЛИМЕ ЈАВЕТЕ СЕ ВО АГЕНЦИЈАТА НА ТЕЛ 043/ 420 885 ; 412 885; 413 885 ; 071 661 589 И ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ ИМА СЛОБОДНИ МЕСТА

Внесете ја сумата што сакате да ја уплатите во денари (само броеви)